A manufacturer is considering the purchase of a new manufacturing machine. The m
ID: 329326 • Letter: A
Question
A manufacturer is considering the purchase of a new manufacturing machine. The machine is expected to save $6,250 per year and it costs $17,000 to purchase. The expected useful life of the machine is 4 years and there is no expected residual value at the end of the 4 years. The minimum acceptable rate of return is 10%.
A)How much depreciation expense should be charged annually against the machine using a straightline basis? (round to nearest dollar, no dollar sign)
B)What is the accounting rate of return of this purchase? (expressed as a percent, no percentage sign, rounded to one decimal)
Explanation / Answer
1. Straight line depreciation = Purchase value of the machine - salvage value / useful life
= 17000 - 0/4 = 4250
2. Accountign rate of return
= Incremental net operating income / initial investment
= Incremetal revenues - incremental expenses / initial investment
= 6250 - 4250 / 17000
= 2000 /17000 = 11.76
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.