A manufacturer claims that the mean lifetime of its selects 25 bulbs and finds t
ID: 3160536 • Letter: A
Question
A manufacturer claims that the mean lifetime of its selects 25 bulbs and finds the mean lifetime to be 980 hours with rest the manufacturer s claim using P- values. fluorescent bulbs is 1000 hours A homeowner a standard deviation of 80 hours. If alpha = 0.05, test the manufacturer's claim using P - values A coffeehouse wishes to see if customers have any preference among 5 different brands of coffee A. sample of 200 customers provided the data below. Test the claim that the distribution is uniform. Use alpha = 0-01. Test the claim the sigma//62 Greaterthanequalto 16.2 if n = 15, s^2 = 13.5, and alpha = 0.05. Assume that the population is normal distributed.Explanation / Answer
21.
Formulating the null and alternative hypotheses,
Ho: u = 1000
Ha: u =/ 1000
As we can see, this is a two tailed test.
df = n - 1 = 24
Getting the test statistic, as
X = sample mean = 980
uo = hypothesized mean = 1000
n = sample size = 25
s = standard deviation = 80
Thus, t = (X - uo) * sqrt(n) / s = -1.25
Also, the p value is
p = 0.223351478
As P > 0.05, we FAIL TO REJECT THE NULL HYPOTHESIS.
There is no significant evidence that the mean lifetime of the fluorescent bulbs is not 1000 hours. There is no significant evidence that the manufacturer's claim is incorrect. [CONCLUSION]
*******************************************
Hi! Please submit the next part as a separate question. That way we can continue helping you! Please indicate which parts are not yet solved when you submit. Thanks!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.