Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A manufacturer of pharmaceutical products analyzes each batch of a product to ve

ID: 3291787 • Letter: A

Question

A manufacturer of pharmaceutical products analyzes each batch of a product to verify repeated measurements follow a Normal distribution with mean equal to the true concentration concentrations 0.844, 0.8447, and 0.8447 g/1. To estimate the true concentration, give a 8ow the s analyzes each batch of a product to verifly the concentration of the active ingredient. The c and 0 8447 g. To estimate the true concentration, give a B0% confidence interval for Use 4 decimal places.) ncentration of the active ingredient. The chemical analysis is not perfectly precise. In and standard deviation o 0.0062 grams per iterThree analyses of one batch

Explanation / Answer

here sample mean =(0.844+0.8447+0.8447)/3=0.8445

for 80% CI; z=1.28

std error =std deviation/(n)1/2 =0.0062/(3)1/2 =0.0036

therefore confidence interval =sample mean -/+ z*std error =0.8399 ; 0.8491

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote