Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A manufacturer of industrial sales has production capacity of 1,000 units per da

ID: 405489 • Letter: A

Question

A manufacturer of industrial sales has production capacity of 1,000 units per day. Currently, the firm sells production capacity for $10 per unit. At this price, all production capacity gets booked about one week in advance. A group of customers have said that they would be willing to pay $15 per unit if capacity was available on the last day. About ten days in advance, demand for the high-price segment is normally distributed with a mean of 250 and a standard deviation of 100. How much production capacity should the manufacturer reserve for the last day?

Explanation / Answer

Revenue from segment A= 15 per unit

Revenue from segment  b= 10 per unit

Mean demand for  segment  A  D= 250  unit

Standard deviation of demand for segment  A  da=100  unit

Ca= NORMINV (1-po/pa, Da,sigma a)

= NORMINV (1-10/15, 250,100)

=206.9272=207 units capacity

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote