The lengths of pregnancies are normally distributed with a mean of 268 days last
ID: 3291545 • Letter: T
Question
The lengths of pregnancies are normally distributed with a mean of 268 days lasting 308 days or longer b. If the length of pregnancy is in the lowest 2%, then the baby is premature. Find the length that separates premature babies from those who are not premature. a. The probability that a pregnancy will last 308 days or longer is b. Babies who are born on or before days are considered premature. Assume that women's heights are normally distributed with a mean given by mu = 63.1 in, and a standard deviation given by sigma = 2.7 in. (a) If 1 woman is randomly selected, find the probability that her height is less than 64 in. (b) If 35 women are randomly selected, find the probability that they have a mean height less than 64 in. (a) The probability is approximately (b) The probability is approximatelyExplanation / Answer
1) mean = 268 , s = 15
a)P(X > 308)
Z = (X - 268)/15
hence
P(X> 308)
=P(Z>(308 - 268)/15)
=P(Z> 40/15)
=P(Z> 2.6666)
=0.0038
b) P(Z < z*) = .02
z* = -2.054
hence
X* = 268 -2.054*15
=237.19
Please post next question again
Please don't forget to rate positively if you found this response helpful.
Feel free to comment on the answer if some part is not clear or you would like to be elaborated upon.
Thanks and have a good day!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.