The length of the mercury column in a mercury-in-glass thermometer is 30 cm when
ID: 1591465 • Letter: T
Question
The length of the mercury column in a mercury-in-glass thermometer is 30 cm when the thermometer is immersed in a triple point cell. Consider the length of the mercury column as the thermometric property. Calculate the empirical temperature w hen the length of the mercury column is 50cm. What should the length of the mercury column be at the triple point (TP) temperature of oxygen, i.e., theta_TP =- 54.3584 K? A thermal electric potential (voltage), is generated when the two junctions of a thermocouple are at different temperatures. When one junction is held at the ice point and the other junction is at a Celsius temperature of T. the voltage (thermometric property ) is given by: where epsilon is in millivolts. Calculate the constants a and b for a thermocouple reading 20 mV at 50 degree C and 30 mV at 100A degree C What temperature corresponds to a reading of 10 mV? The resistance of a doped germanium crystal is related to the Kelvin temperature T through the equation: At T = 10 K, R = 200 ohms and at T = 50 K. R = 150 ohms. At what temperature will the resistance be 100 ohms?Explanation / Answer
3)
Given equation is log R = a-b*logT .......................(1)
For T= 10K, R= 200 ohms
Substitute in the above equation (1).
log R = a-b*logT
log 200 = a-b*log10
2.301 = a-b .....................(2)
For T=50K, R= 150 ohms
Substitute in the above equation (1).
log R = a-b*logT
log 150 = a-b*log50
2.176 = a-b*1.7 .....................(3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Subtract equation 2 from 3 and calculate the value of b.
2.301-2.176 = a-b-(a-b*1.7)
0.125= 0.7b
b= 0.179
a = 2.301+0.179 = 2.48
For R = 100 ohms
log 100 = 2.48-0.179*logT
T= 480 K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.