The mean incubation time of fertilized eggs is 21 days. Suppose the incubation t
ID: 3291002 • Letter: T
Question
The mean incubation time of fertilized eggs is 21 days. Suppose the incubation times are approximately normally distributed with a standard deviation of 1 day. (a) Determine the 11th percentile for incubation times. (b) Determine the incubation times that make up the middle 39%. (a) The 11th percentile for incubation times is 20 days. (Round to the nearest whole number as needed.) (b) The incubation times that make up the middle 39% are to days. (Round to the nearest whole number as needed. Use ascending order.)Explanation / Answer
a) P(X< X*) = 0.11
Z = (X - 21)/1
P(Z<Z*) = .11
Z* = -1.227
hence X* = 21 - 1.227 = 19.773 = 20
b) middle 39 %
39/ 2 % = 0.198
0.5 -0.198 = 0.302
0.5 + 0.198 = 0.698
P(Z< Z* ) = 0.698
z* = 0.518
hence
lower - 21 - 0.518 *1 = 20.482 = 20
upper 21 + 0.518 *1 = 21.518 = 22
Please rate my solution
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.