The mean free path l of a molecule is the average distance that a molecule trave
ID: 1654816 • Letter: T
Question
The mean free path l of a molecule is the average distance that a molecule travels before colliding with another molecule. It is given by l = 1/squareroot 2 pi d^2 N_V where d is the diameter of the molecule and N_V is the number of molecules per unit volume. The number of collisions that a molecule makes with other molecules per unit time, or collision frequency f, is given by f = V_avg/l (a) If the diameter of an oxygen molecule is 2.00 times 10^-10 m, find the mean free path of the molecules in a scuba tank that has a volume of 12.5 L and is filled with oxygen at a gauge pressure of 103 atm at a temperature of 23.5 degree C. m (b) What is the average time interval between molecular collisions for a molecule of this gas? sExplanation / Answer
Given that
pressure P=103 atm=103*1.013*10^5=104.339*10^5 pa
temperature T=273+23.5=296.5 K
diameter d=2*10^-10 m
now we find the mean free path
mean free path =KT/1.414*3.14*(2*10^-10)^2*104.339*10^5
=1.38*10^-23*296.5/1853*10^-15
=0.221*10^-8 m
=2.21 nm
now we find the time
time =2.21*10^-9/3*10^8=0.074sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.