a production lot contains 1000 microchips, of which 10% are defective. two chips
ID: 3289990 • Letter: A
Question
a production lot contains 1000 microchips, of which 10% are defective. two chips are successively drawn at random without replacement. determine the probability A- Both chips selected are non defective. B- Both chips are defective. C- the first chip is defective and the second chip is non defective. D- the first chip is non defective and the second chip is defective. now suppose the sampling was with replacement; that is, the first chip is returned to the lot before the second chip is drawn. show how the probabilities computed in question A, B, C and D change.
Explanation / Answer
n = 1000 , p = 0.10 , number of defective = 100
number of non-defective = 900
a) Both chips selected are non defective.
= 0.90 * 899/999 = 0.80990990
B- Both chips are defective.
= 0.1*99/999 = 0.0099099
C- the first chip is defective and the second chip is non defective.
= 0.1*900/999 = 0.09009009
D- the first chip is non defective and the second chip is defective.
= 0.9*0.1/999 = 0.09009009
sampling was with replacement;
A- Both chips selected are non defective.
=0.9*0.9 = 0.81
B- Both chips are defective.
=0.1*0.1=0.01
C- the first chip is defective and the second chip is non defective.
=0.1*0.9=0.09
D- the first chip is non defective and the second chip is defective.
=0.9*0.1=0.09
Please rate my solution
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.