a pitcher throws a horizontal fastball with a velocity of 34 m/s to the left. Th
ID: 2191436 • Letter: A
Question
a pitcher throws a horizontal fastball with a velocity of 34 m/s to the left. The batter hits the baseball horizontally to the right with a speed of 52 m/s. The mass of the baseball is .350 kg. the bat is in contact with the ball for a time of 1.75 milliseconds. A) Calculate the impulsive force (magnitude and direction) on the baseball. B) Calculate the change in momentum of the baseball due to being hit by the ball C) Calculate the change in momentum of the baseball bat due to hitting the ball D) How much work is done on the baseball by the bat? Please show work so I can learn the method. Thank you much!Explanation / Answer
F=dp/dt=m(v2-v1)/t=0.35*(52+34)/1.75*10^-3=17200N change in momentum of the base ball=0.35*(52+34)=30.1 kgm/s change in momentum of the base ball bat will be the same work=force*velocity=17200*52=894400j
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.