a person moves a full sam\'s club shopping cart mass=80.0 kg from rest to a velo
ID: 2062164 • Letter: A
Question
a person moves a full sam's club shopping cart mass=80.0 kg from rest to a velocity of 1.30 m/s over a distance of 1.80 meters to secure a spot in check out line.A. find the time required to get the cart moving from rest to 1.30 m/s?
B. Determine the change in the chart's momentum?
c. determine the magnitude of the force exerted on the cart by the person.
D. the result from part c ignores friction. if the shopping cart's coefficient of friction is .40 determine the force required by the person to move the cart. (recall the friction force = UFn)
Explanation / Answer
a) avg velocity = (final - initial)/2 = (1.30 - 0)/2 = 0.65
time = distance / avg velocity = 1.80 / 0.65 = 2.77 seconds
b) initial momentum = 0
final momentum = mv = 80 * 1.30 = 104 N-s
change in momentum = 104 N-s
c) force = change in momentum / time = 104 / 2.77 = 37.56 Newtons
d) force of friction = umg = 0.4*80*9.8 = 313.6 Newtons
force of person = orginal force + friction = 37.56 + 313.6 = 351.16 Newtons
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.