Trevor Osterman purchases a September 2005 palladium futures contract. At the ti
ID: 3282678 • Letter: T
Question
Trevor Osterman purchases a September 2005 palladium futures contract. At the time his buy order is filled, the price for the 100 troy ounce palladium contract is $19,120. The initial margin is $2,700 and the maintenance margin is $2,000. Trevor holds the contract for two months, during which time he does not receive any margin calls, and sells the contract for $18,310. By what percent does the price fall, and what is Trevor’s annual effective yield rate, assuming he deposits only the initial margin required and that the margin account pays interest at a nominal rate of 2.7% convertible monthly?
Answer: price falls 4.23640%; annual yield 87:77357%
Explanation / Answer
price fall= 19120-18310=810
price fall percentage= (810*100)/19120= 4.236%
here margin amount ratio is 2700*100/19120=14.12%
intial maagin is about 14.12% to the purchase price.
he sold contract for less than 810$ than purchase price
and earned 2700*(0.027/12)*2=12.15$
net worth after 2 month= 2700-810+12.15=1902.15$
after two month net worth percent= (1902.15/2700)*100= 70.45%
now for next 10 month as per same trend = net worth will be= 70.45 * (0.7045)^5 = 12.226%
so net loss will be 100- 12.226 = 87.77%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.