Trees can absorb the carbon dioxide emitted in generating electric power. Estima
ID: 1419739 • Letter: T
Question
Trees can absorb the carbon dioxide emitted in generating electric power. Estimate how many large maple trees would be needed to run a dishwasher for one year. Assume the dishwasher uses 1.0 ×108J of energy per year and a large maple tree captures 10 kg of carbon (in CO2) per year. Assume the power plant that generates the electricity is 38 % efficient at converting the carbon in coal to electrical energy and that typical coal releases 40,000 kg of carbon (as CO2) per terajoule of energy when burned. n=___trees/year??? PLEASE SHOW WORK
Explanation / Answer
CO2 released by coal = 40,000 kg/ terajoule
= 4 x 104 kg / 1012 joule
= 4 kg / 108 joule
4 kg is emitted per 108 joule
Energy used by dishwasher = 108 joule
CO2 emission equivalent for 108 joule = 4 kg
One tree can absorb 10 kg per year.
Number of trees needed, n = 1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.