4. Question Details SerCP8 5.P.039. My Notes Ask Your Teacher The launching mech
ID: 3281235 • Letter: 4
Question
4. Question Details SerCP8 5.P.039. My Notes Ask Your Teacher The launching mechanism of a toy gun consists of a spring of unknown spring constant, as shown in the figure below. If its spring is compressed a distance of 0.100 m and the gun fired vertically as shown, the gun can launch a 17.0 g projectile to a maximum height of 24.0 m above the starting point of the projectile. s0 (a) Neglecting all resistive forces, determine the spring constant. N/m (b) Neglecting all resistive forces, determine the speed of the projectile as it moves through the equilibrium position of the spring (where x = 0), as shown in figure (b) m/s Need Help? aTak to a Tuter Show My Work (optional)Explanation / Answer
here,
x= 0.1 m
mass , m = 0.017 kg
height , h = 24 m
a)
let the spring constant be K
using conservation of energy
0.5 * k * x^2 = m * g * h
0.5 * k * 0.1^2 = 0.017 * 9.81 * 24
solving for k
k = 800.5 N/m
b)
let the speed at equilibrium position be v
using conservation of energy
0.5 * k * x^2 = 0.5 * m * v^2 + m * g * x
0.5 * 800.5 * 0.1^2 = 0.5 * 0.017 * v^2 + 0.017 * 9.81 * 0.1
solving for v
v = 21.7 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.