A) What is the velocity of the center of mass of the system? B) What is the init
ID: 3280825 • Letter: A
Question
A) What is the velocity of the center of mass of the system?
B) What is the initial velocity of car 1 in the center-of-mass reference frame?
C) What is the final velocity of car 1 in the center-of-mass reference frame?
D) What is the final velocity of car 1 in the ground (original) reference frame?
Bumper Cars 1 2 3 45 67 8 m2 A bumper car with mass m1-117 kg is moving to the right with a velocity of v1-4.2m/s. A second bumper car with mass m2 81 kg is moving to the left with a velocity of v2- 3.3 m/s. The two cars have an elastic collision. Assume the surface is frictionless.Explanation / Answer
A) v(cm) =m1v1 + m2v2 / m1 + m2
= 117*4.2 + 81*-3.3 / 117 + 81
= 1.13 m/s
B) initial velocity of car 1 in com reference frame = (4.2-1.13) = 3.07 m/s
C) for finding the final velocity
by the conservation of momentum
m1u1 + m2u2 = m1v1 + m2v2
117*4.2 - 81*3.3 = 117v1 + 81 v2 ------(1)
v2 - v1 = u1- u2
v2 - v1 = 4.2 + 3.3
v2 - v1 = 7.5 ----------(2)
multiply (2) by 117 and adding to the (1) we have
198v2 = 1101.6
v2 = 5.56 m/s
v1 = v2 - 7.5 = -1.93 m/s
final velocity in COM Frame of reference = -1.93 - 1.13 = -3.06 m/s
D) final velocity of car 1 in the ground reference = -1.93 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.