A) What is the work done by the spring in bringing the block to rest? REMEMBER:
ID: 1324631 • Letter: A
Question
A) What is the work done by the spring in bringing the block to rest? REMEMBER: Work has a sign.
B) How much mechanical energy is being dissipated by the force of friction while the block is being brought to rest by the spring?
C) What is the speed of the block when it hits the spring?
I need the correct answers to A, B & C in order to give full rating.
A moving 4.4 kg block collides with a horizontal spring whose spring constant is 308 N/m. The block compresses the spring a maximum distance of 2.5 cm from its rest postion. The coefficient of kinetic friction between the block and the horizontal surface is 0.43. A) What is the work done by the spring in bringing the block to rest? REMEMBER: Work has a sign. B) How much mechanical energy is being dissipated by the force of friction while the block is being brought to rest by the spring? C) What is the speed of the block when it hits the spring? I need the correct answers to A, B & C in order to give full rating.Explanation / Answer
A) W = -dU = -0.5*k*x^2 = 0.5*308*0.025*0.025 = -0.09625 J
B) Eloss = u*m*g*x = 0.43*2.1*9.8*0.025 = 0.221235 J
C) KE - Wf = U
KE = W + U = 0.221235+0.09625 = 0.317485 J
0.5*m*v^2 = 0.317485
v = 0.379 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.