A river has a steady speed of 0.500 m/s. A student swims upstream a distance of
ID: 3280682 • Letter: A
Question
A river has a steady speed of 0.500 m/s. A student swims upstream a distance of 1.00 km and swims back to the starting point. If the student can swim at a speed of 1.20 m/s in still water, how long does the trip take (swimming up and down in the current)? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. s If the water were still, by how much would the trip be longer or shorter? (Give a negative answer for a shorter trip.) The response you submitted has the wrong sign. s Need Help? Talk to a TutoExplanation / Answer
The student swims 1.20 m/s in still water
can swim = 1.20 - 0.500 = 0.7 m/s [upstream]
can swim = 1.20 + 0.500 = 1.7 m/s [downstream]
Going upstream , t = d / v = 1000 / 0.7 = 1428.57 s = 23.81 min
Going downstream, t = d / v = 1000 / 1.7 = 588.24 s = 9.80 min
total trip = 1428.57 + 588.24 = 2016.8 s = 33.61 min
If the water were still, the trip would take = 2000 / 1.2
If the water were still, the trip would take = 1666.67 s = 27.78 min
Difference = 1666.67 - 2016.8 = -350 s
In still water, so the trip would have been shorter by 350 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.