A river has a steady speed of 0.400 m/s. A student swims upstream a distance of1
ID: 1737055 • Letter: A
Question
A river has a steady speed of 0.400 m/s. A student swims upstream a distance of1.00 km and swims back to the startingpoint. If the student can swim at a speed of 1.00 m/s in still water, how long does the triptake (swimming up and down in the current)?If the water were still, by how much would the trip be longeror shorter? (Give a negative answer for a shorter trip.) A river has a steady speed of 0.400 m/s. A student swims upstream a distance of1.00 km and swims back to the startingpoint. If the student can swim at a speed of 1.00 m/s in still water, how long does the triptake (swimming up and down in the current)?
If the water were still, by how much would the trip be longeror shorter? (Give a negative answer for a shorter trip.)
Explanation / Answer
Speed of river v = 0.4 m / s Speed of student v ' = 1 m / s In down stream , relative velocity V = v + v ' = 1. 4 m / s So, time taken to the 1 km = 1000 m is t = 1000 m / 1.4 s = 714.28 m / s In up steam , time taken t ' = 1000 m / ( v ' - v) = 1666.667 s So , total time for this trip T = t + t ' = 2381 s In still water : ------------- Total distance S ' = 2 km = 2000 m speed V ' = 1 m / s So, time taken for the total trip T ' = S ' / V ' = 2000 sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.