Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A tortoise and hare start from rest and have a race. As the race begins, both ac

ID: 3280512 • Letter: A

Question

A tortoise and hare start from rest and have a race. As the race begins, both accelerate forward. The hare accelerates uniformly at a rate of 0.8 m/s2 for 4.3 seconds. It then continues at a constant speed for 13.1 seconds, before getting tired and slowing down with constant acceleration coming to rest 56 meters from where it started. The tortoise accelerates uniformly for the entire distance, finally catching the hare just as the hare comes to a stop How fast is the hare going 1.3 seconds after it starts? See solution 2How fast is the hare going 12.2 seconds after it starts? See solution 3How far does the hare travel before it begins to slow down? See solution 4 What is the acceleration of the hare once it begins to slow down? See solution What is the total time the hare is moving? See solution S Submit what is the acceleration of the tortoise? See solution m/S" (.sem

Explanation / Answer

ANSWER:

1. V = Vo + at.
V = 0 + 0.8m/s^2*2.2s = 1.76 m/s.

2. V = 0 + 0.8*4.4 = 3.52 m/s = Velocity
4.4 sec. after it start = the Velocity 15.1 s. after it starts.

3. d = 0.5*0.8*(4.4)^2 + 3.52*13.5 = 55.3 m.

4. d = 61 - 55.3 = 5.7 m. = Distance
traveled during deceleration.

a = (V^2-Vo^2) / 2d.
a = (0-(3.52)^2 / 11.4 = -1.09 m/s^2.

5.t = (V-Vo)/a =(0-3.52) / -1.09=3.23s.
= Stop time.

T = 4.4 + 13.5 + 3.23 = 21.1 s. = Total
time the hare was moving.

6. d = Vo*t + 0.5a*t^2 = 61 m.
0 + 0.5*(21.1)^2*a = 61
222.61a = 61
a = 0.274 m/s^2.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote