The maximum flow rate from the heart is about 0.5 L/sat maximum exrtion. The aor
ID: 3280432 • Letter: T
Question
The maximum flow rate from the heart is about 0.5 L/sat maximum exrtion. The aorta has a diameter of 2.1 cm and the flow is governed by Poiseuille's Law. Assume the viscosity of blood is =2.5x10-3 kg/ms and the blood density is 1060 kg/m3. (1 Litre = 1 x10-3 m3).
a) Calculate the average velocity of the flow.
b) Calculate the maximum velocity at the center of the vessel.
c) Calculate the pressure gradient (P/L) along the vessel.
d) Calculate the Reynolds number at maximum blood flow in the aorta.
Explanation / Answer
Average Velocity V = (4*Q)/(Pie*D^2) = ( 4* 0.5*10^-3) / 3.141* 2.1^2 = 1.448 106-4 m/s
Maximum Velocity = 2* V = 2. 887* 10^-4 m/s
DeltaP/L = (128*Viscosity*Q)/ (Pie*D^4) = 261.87 Pa/m
Reynold number = Row*V* D/ Dynamical viscocity = 1.15*10^-3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.