The mathematical equation for studying the photoelectric effect is hv = W + 1/2
ID: 1058754 • Letter: T
Question
The mathematical equation for studying the photoelectric effect is hv = W + 1/2 m_1u^2 where v is the frequency of light shining on the metal; W is the energy needed to remove an electron from the metal: and m_e and u are the mass and speed of the ejected electron, respectively. In an experiment, a student found that a maximum wavelength of 381 nm is needed to just dislodge electrons from a metal surface. Calculate the velocity (in m/s) of an ejected electron when the student employed light with a wavelength of 303 nm. 6.734 m/sExplanation / Answer
The equation for photo electric effect is
hv = w + 1/2 mv2
where w= work function = hvo we know that frequency = c/ wavelength
Given the threshold wavelength = 381 nm = 381x10-9 m
and the wavelngth used = 303x10-9 m
Thus
(6.623x10-34J.s x3x108m/s)/303x10-9 m = (6.623x10-34J.s x3x108m/s)/381x10-9 m +1/2 [9.11x 10-31kg V2]
solving for Velocity we get V = 2.945x 105m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.