Some recently discovered planets in other solar systems are so hot that they glo
ID: 3279519 • Letter: S
Question
Explanation / Answer
6. a. wavelength of red light is lambda = 650 nm
for a planet to glow red hot, this lambda should be the prominent one in spectrum
so from weins displacement law
lambda = b/T
here b = 2.897*10^-3
so, T = b/lambda = 4456.92 K
for earth to glow this hot, lent number of layers be n
then T = sqroot(SQROOT((n + 1)S(1 - alpha)/4*sigma))
S = solar constant = 1360 W/m^2
alpha = albedo = 0.3
sigma = stefans constant = 5.67*10^-8
so 4456.92^4 = (n + 1)*1360*(1 - 0.3)/4*5.67*10^-8
hence n = 65801
so earth will need 65801 layers of atmoshpere
b. if S changes, and n = 1
4456.92^4 = 2*S*(1-0.3)/4*5.67*10^-8
S = 63922590.9 W/m^2
c. distance for this solar constant = d
then 1360*4*pi*(1 AU)^2 = 63922590.9*4*pi*d^2
d = 0.0046125 AU
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.