The potential difference between two points in an electric circuit is 24 V. If 0
ID: 3279356 • Letter: T
Question
The potential difference between two points in an electric circuit is 24 V. If 0.4 J of energy were dissipated in a period of 5 ms, what would the current be between the two points? What is the resistance of a copper wire 50 ft long and 0.05 in. in diameter (at room temperature T = 20 degree C)? Assume the following (also described on page 61 in the text) p @ 20 degree C for copper = 10.37 Cm Ohm/ft and 1000 mils = 1 in A = pi r^2 = pi d^2/4 rightarrow convert 0.05 in into Mils and then find the area A in CM (sq mils) If 960 kJ of energy are absorbed by a resistor in 60s, what is the power to the resistor? What is the total cost of using the following at 10e per kilowatthour? a. 1500 W air conditioner for 12 h b. 5000 W clothes dryer for 60 min c. 50 W computer for 1 h d. 1200 W chainsaw for 45 minExplanation / Answer
5.
W = energy/time = .4 J/.005 sec = 80 watts
i = W/V = 80/24 = 3.33 amp
6.
R= pL/A
p (resistivity) is given which for copper is 10.37
Area is (d^2)*(pi/4)
R = 10.37*50/((0.05^2)*(pi*4)) = 16512.7
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.