The charge per unit length on a long, straight filament is - 88.0 mu C/m. (a) Fi
ID: 3279217 • Letter: T
Question
The charge per unit length on a long, straight filament is - 88.0 mu C/m. (a) Find the electric field 10.0 cm from the filament, where distances are measured perpendicular to the length of the filament. (Take radially inward toward the filament as the positive direction.) MN/C (b) Find the electric field 30.5 cm from the filament, where distances are measured perpendicular to the length of the filament. MN/C (c) Find the electric field 150 cm from the filament, where distances are measured perpendicular to the length of the filament. MN/CExplanation / Answer
Given,
Q = -88 uC/m
a)r = 10 cm = 0.1 m
E = 2 k lambda/r
E = 2 x 8.99 x 10^9 x 88 x 10^-6/0.1 = 15.82 x 10^6 N/C
Hence, E = 15.6 MN/C
b)r = 30.5 cm = 0.305 m
E = 2 k lambda/r
E = 2 x 8.99 x 10^9 x 88 x 10^-6/0.305 = 5.19 x 10^6 N/C
Hence, E = 5.19 MN/C
c)r = 150 cm = 1.5 m
E = 2 x 8.99 x 10^9 x 88 x 10^-6/1.5 = 1.05 x 10^6 N/C
Hence, E = 1.05 MN/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.