The charge passing through a conductor increases over time as q = 2.0t3 + 7.7 wh
ID: 1439055 • Letter: T
Question
The charge passing through a conductor increases over time as q = 2.0t3 + 7.7 where t is in seconds.
(a) What equation describes the current in the circuit as a function of time?
(b) What is the current in the conductor at t = 0.0 s and at t = 1.0 s?
In a television set phosphorescent materials of different colors on the face of the picture tube glow when they are hit by a beam of electrons that scans rapidly across the face of the tube. If the beam current in a particular TV is 50µA and the charge on a single electron is 1.6X10-19 C how many electrons hit the face of the picture tube in one second?
Explanation / Answer
A: current I = dq/dt
I = d(2t^3 + 7.7) /dt
I = 6t^2 + 0
so
current eqn is 6t^2
--------------------------------------------------
at t = 0 , current i0 = 0 A
at t = 1 , current I1 = 6 * 1^2 = 6 Amps
------------------------------------
Current i = charge /time
i = Q/t
but charge Q = ne
so
curent i = ne/t
n = i t /e
n = 50 *10^-6 * 1/(1.6 *10^-19 )
n = 3.12 *10^14 electrons
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.