1D Kinematics 1. A ball rolling down a hill was displaced 19.6 m while uniformly
ID: 3278948 • Letter: 1
Question
1D Kinematics 1. A ball rolling down a hill was displaced 19.6 m while uniformly accelerating from rest. If the final velocity was 5.00 m/s, what was the rate of acceleration? 2. If a bullet leaves the muzzle of a rifle at 600.0 m/s, and the barrel is 0,90 m long, what was the acceleration of the bullet while in the barrel? 3. A driver of a car going 90 km/h suddenly sees the lights of a barrier 40.0 m ahead. It takes the driver 0.75 s before he applies the brakes. Once he does begin to brake, he decelerates at a rate of 10.0 m/s a. Does he hit the barrier? What would be the maximum speed at which the car could travel and NOT hit the barrier 40.0 m ahead? b.Explanation / Answer
1. displacement, s =19.6 m
final velocity, v = 5 m/s
initial velocity u = 0m/s
acceleration = a = constant
2*a*s = v^2 - u^2
2*a*19.6 = 25
a = 0.6377 m/s/s
2. muzzle velocity, v= 600 m/s
length of barrel, l = 0.9 m
acceleration = a = constant
2*a*l = v^2 - u^2
2*a*0.9 = 600^2
a = 200000 m/s/s
3. speed of driver, u = 90 km/hr = 25 m/s
distance from barrier, d = 40 m
time taken to apply brakes, t = 0.75 s
deceleration a= 10 m/s/s
a. total distance travelled before stoppin = t*u + u^2/2*a
distance = 0.75*25 + 25^2/2*10 = 50 m
so the man does hit the barrier
b. let this maxiumu speed be u
40 = u*0.75 + u^2/20
u^2 + 15u - 800 = 0
solveing for u
u = 21.76 m/s = 78.336 km/hr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.