Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two different monochromatic light sources, one yellow (580 nm) and one violet (4

ID: 3278690 • Letter: T

Question

Two different monochromatic light sources, one yellow (580 nm) and one violet (425 nm), are used in a photoelectric effect experiment. The metal surface has a photoelectric threshold frequency of 6.20 x 10^14 Hz. (A) Are both sources able to eject photoelectrons from the metal? Explain. (B) How much energy is required to eject an electron from the metal? (Use h = 4.136 x 10^-15 eV•s) Two different monochromatic light sources, one yellow (580 nm) and one violet (425 nm), are used in a photoelectric effect experiment. The metal surface has a photoelectric threshold frequency of 6.20 x 10^14 Hz. (A) Are both sources able to eject photoelectrons from the metal? Explain. (B) How much energy is required to eject an electron from the metal? (Use h = 4.136 x 10^-15 eV•s)

Explanation / Answer

Given,

A)lambda(yellow) = 580 nm ; lambda(violet) = 425 nm

f(cutoff) = 6.2 x 10^14 Hz

f(yellow) = c/lambda(yellow) = 3 x 10^8/580 x 10^-9 = 5.17 x 10^14 Hz

f(violet) = c/lambda(violet) = 3 x 10^8/425 x 10^-9 = 7.06 x 10^14 Hz

v(violet) > f(cutoff) > f(yellow)

The frequency of violet light overcomes the cutoff frequency, so light source with violet light will be able in ejecting a photoelectron.

B)The amount of energy required to eject the electron will be given by:

E = hf

E = 4.136 x 10^-15 x 6.2 x 10^14 = 2.56 eV

Hence, E = 2.56 eV

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote