A heavy electric motor is to be carried by two men by placing it on a board 2.0
ID: 3278409 • Letter: A
Question
A heavy electric motor is to be carried by two men by placing it on a board 2.0 m long and weight 200N. To lift the board with the motor on it, one man must lift one end with a force of 600N and the opposite end with a force of 400N. What is the weight of the motor and where is it located? A heavy electric motor is to be carried by two men by placing it on a board 2.0 m long and weight 200N. To lift the board with the motor on it, one man must lift one end with a force of 600N and the opposite end with a force of 400N. What is the weight of the motor and where is it located?Explanation / Answer
l = 2 m ; w = 200 N ; f1 = 600 N ; f2 = 400 N
Let W be the motors weight. W will be given by
W = f1 + f2
W = 600 + 400 = 1000 N
Hence, W = 1000 N
Let x, be the distance of motor from man who exerts f1= 400 N. then the distance of f2 application will be (2 - x)
Considering sum of torques,
400 x = 600 (2 - x)
4 x = 12 - 6x
x(4 + 6) = 12 => x = 12/10 = 1.2 m
Hence, x = 1.2 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.