A heat pump refrigeration cycle is used to heat a building that is to be maintai
ID: 2994535 • Letter: A
Question
A heat pump refrigeration cycle is used to heat a building that is to be maintained at 25 degree C. Heat is lost through the building's walls, windows, ceiling, etc. at a rate of 60,000 kj/hr. The minimum amount of power that is required by this heat pump is 2 kW. Calculate the maximum possible Coefficient of Performance for this heat pump and determine the outside air temperature. If the actual amount of heat added to the cycle is 50,000 kj/hr, determine the actual amount of power [kW] required by the heat pump.Explanation / Answer
part (A)
for the room to be maintained at 25 degrees celsius; rate of heat lost by room= rate of heat supplied by heat pump
so rate of heat supplied by het pump=60,000Kj/Hr=16.66KW(since watt=joule/sec,divide 60,000 by 3600)
(1)maximum coefficient of performance = (rate of heat supplied by heat pump)/(minimum work input)
so,cop=16.66/2=8.33
(2)coefficient of performance=(T room)/(T room- T outside)
so, 8.33=(298)/(298-T)
gives you T outside=262.226 kelvin
part (B)
according to carnot principles
when heat pump operating between same temperaturescoefficient of performance will be same
heat added=50,000KJ/Hr=13.88KW
so by applying (1)
8.33=(13.88)/(work input)
so, work input =1.66 KW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.