Determine an estimate for the wavelength of a fastball thrown by a major league
ID: 3278336 • Letter: D
Question
Explanation / Answer
7. Average speed of a fast baseball pitcher is about
v = 44 m/s
now, mass of baseball, m = 0.142 kg
so associated de broglie wavelength is lambda = h/mv
h -> planks constnat
lambda = 6.63*10^-34/0.142*44 = 1.06113*10^-34 m
so, asusmed speed of the baseball pitcher, v = 44 m/s
calculated wavelength of the baseball pitcher as per the assumption = lambda = 1.06113*10^-34 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.