Professor Good man claims that 50% of his students in a large class achieve a fi
ID: 3274591 • Letter: P
Question
Professor Good man claims that 50% of his students in a large class achieve a final score 90 points or higher. A student asks 12 randomly selected student from Professor Goodman's class and they report the following scores. 80 81 87 94 79 78 89 92 89 90 88 79 To test at 0.05 significance level that Professor Goodman's claim is not consistent with the evidence, what is the rejection region? T greaterthanorequalto 10 T lessthanorequalto 2 or T greaterthanorequalto 9 T lessthanorequalto 2 or T greaterthanorequalto 10 T lessthanorequalto 1 or T greaterthanorequalto 10 T lessthanorequalto 2Explanation / Answer
H0: p = 0.50
Ha : p 0.50
There are 12 students in the sample and confidence level is 0.05.
As the test is non-directional as we have to just collect evidence against the professor's claim that 50% of his students scored 90 percent or higher.
Number of students who got 90 or higher 90 marks = 3
NUmber of students who got less than 90 marks = 9
for smaller sample
critical value lower value = BIN (T; n=12; 0.5) <= 0.025
where BIN is the cumulative distribution
T = 2
for lower value => BIN(T ; n= 12; 0.5) >= 0.975
T = 10
so We will reject the claim when T <=2 and T>=10
so option C is correct.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.