The school of Science and Engineering at a local university regularly purchases
ID: 3274122 • Letter: T
Question
The school of Science and Engineering at a local university regularly purchases a particular type of electrical component. 60% are purchased from company A, and 40 % are from Company B. 2% of those supplied by company A and 1% of those supplied by Company B are known to be defective. The components are identical and thoroughly mixed on receipt. (a) Draw a tree diagram to represent the possible outcomes when a single component is selected at random. (b) A component is selected at random. (i) What is the probability that this component was supplied by company A and was defective? (ii) Calculate the probability that the component was defective. (iii) Given that the component was defective, what is the probability that it was supplied by company A?Explanation / Answer
P(company A) = 0.6
P(company B) = 0.4
P(defective | compnay A) = 0.02
P(defective | compnay B) = 0.01
b)
i) P(company A and defective) = P(defective | compnay A) * P(compnay A) = 0.02 * 0.6 = 0.012
ii) P(defective) = P(defective | compnay A) * P(compnay A) + P(defective | compnay B) * P(compnay B)
= 0.02 * 0.6 + 0.01 * 0.4
= 0.016
iii) P(company A | defective) = P(defective | compnay A) * P(compnay A) / P(defective)
= 0.02 * 0.6 / 0.016
= 0.75
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.