Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose that the time between arrivals of customers at a bank during the noon-to

ID: 3273563 • Letter: S

Question

Suppose that the time between arrivals of customers at a bank during the noon-to-1 p.m. hour has a uniform distribution between 0 and 90 seconds.

a. What is the probability that the time between the arrivals of two customers will be less than 16 seconds?

b. What is the probability that the time between the arrivals of two customers will be between 19 and 57 seconds?

c. What is the probability that the time between the arrivals of two customers will be greater than 51 seconds?

d. What are the mean and standard deviation of the time between the arrival of two customers?

Explanation / Answer

Solution:

a) (16-0)/(90-0) = 0.177

b) (57-0)/(90-0) = 0.633

(19-0)/(90-0) = 0.211
0.633-0.211 = 0.422

c) 1-((51-0)/(90-0)) = 0.433

d) Mean = (0+90)/2 = 45
SD = (90-0)^2/12 = 675

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote