Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assume you have collected the data below from a small sample of gas stations in

ID: 3272970 • Letter: A

Question

Assume you have collected the data below from a small sample of gas stations in five neighborhoods, along with their populations. Observations 1 2 3 4 5 Gas Prices $2.40 $2.60 $3.00 $3.00 $3.00 Population (in 00’s) 24 36 30 30 35 For the “gas price” variable, compute the following: a) Mean: b) Median: c) Mode: d) Variance: e) Std. Deviation: f) Compute the co-efficient of correlation, r, for “gas prices” and “population”

Given the information below (adapted from the salary data in the previous questions):

Model (regression) sum of squares = 985,000               N (sample size) = 1100

Error (residual) sum of squares = 6,265,000 k (predictors) = 2

a) Calculate the value of R-squared for this model (to two decimal places).

b) What are the degrees of freedom for the F statistic associated with the above.

                Numerator df: Denominator df:

c) What is the average leverage of all cases in this model?

Fill in the highlighted blanks in the table below (which contains information different from above; sample size is still 1100):

                                                                                ANOVA(b)

Sum of Squares

Df

Mean Square

F

Sig.

(SSM)

Regression

13,704

B[ii]

E[v]

G[vii]

.000(a)

(SSR)

Residual

519,890

C[iii]

(SST)

Total

A[i]

D[iv]

a Predictors: (Constant), Gender

b Dependent Variable: Starting Salary

A[i]:

B[ii]:

C[iii]:

D[iv]:

E[v]:

F[vi]:

G[vii]:

Sum of Squares

Df

Mean Square

F

Sig.

(SSM)

Regression

13,704

B[ii]

E[v]

G[vii]

.000(a)

(SSR)

Residual

519,890

C[iii]

F[vi]

(SST)

Total

A[i]

D[iv]

Explanation / Answer

From the given data, The ANOVA table is

a) R-Squared = 13704 / (13704+519890) = 0.02568
b) df of numerator = 2, denominator df = 1097
c)
a) Predictors: 2
b) A[i] = 13704+519890= 533,594
B[ii] = 2
C[iii] = 1100 - 3 =1097
d[iv] = 1099
E[V] = 13704 / 2 = 6852
F[vi] = 519,890 / 1097 = 8
G[vii] = 6852 / 8 = 856.5

Source Sum of square df mean Square F P-value Regression                 13,704 2 6852 856.5 1.1411E-24 Residual             5,19,890 1097 8 Total             5,33,594 1099
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote