Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A study was conducted by the Harvard School of Public Heath dealing with firearm

ID: 3271676 • Letter: A

Question

A study was conducted by the Harvard School of Public Heath dealing with firearms. From a household survey in the U.S. consisting of 2770 adults, 26% reported that they own at least one gun. Of those that own at least one gun, 5% own a handgun. Suppose one of the 2770 adults surveyed is randomly selected. Define the events A = {Adult owns at least one gun} B = {Adult owns a handgun}. (a) What is the probability that the adult owns at least one gun and ? Doesn't own at least one gun? (b) What is the probability that the adult owns at least one gun and the gun is a handgun?

Explanation / Answer

a) probability that the adults own at least one gun =P(A) =0.26

probability that  adults does not own at least one gun =1-P(A) =1-0.26=0.74

b) probability that adult owns one gun and gun is a handgun =P(AnB) =P(A)*P(B|A) =0.26*0.05=0.013

please revert for any clarifiacation required

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote