A textbook publishing company has compiled data on total annual sales of its bus
ID: 327028 • Letter: A
Question
A textbook publishing company has compiled data on total annual sales of its business texts for the preceding nine years:
a. Using an appropriate model, forecast textbook sales for each of the next five years. (Round your intermediate calculations to 3 decimal places and final answers to 2 decimal places.)
b. Compute +/- 2s control limits for the control chart for forecast errors using just data from the original nine periods. (Round your intermediate calculations to 4 decimal places and final answer to 2 decimal places.)
Control limits are 0 ±
c. Suppose actual sales for the next five years turn out as follows:
Is the forecast performing adequately?
Yes
No
Year 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Sales (000): 37.10 45.00 49.80 51.00 54.60 57.60 63.40 68.80 74.90Explanation / Answer
A.
so,
using this :
B.
So using 2S:
C.
n= 9 X Y X^2 XY Year Sales (000): 1 37.1 1 37.1 2 45 4 90 3 49.8 9 149.4 4 51 16 204 5 54.6 25 273 6 57.6 36 345.6 7 63.4 49 443.8 8 68.8 64 550.4 9 74.9 81 674.1 45 502 285 2767.4 a = 34.4333 b = 4.2733 Y = a+ bX r= 0.968527Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.