The Friendly Sausage Factory (FSF) can produce hot dogs at a rate of 4.250 per d
ID: 326927 • Letter: T
Question
The Friendly Sausage Factory (FSF) can produce hot dogs at a rate of 4.250 per day FSF supplies hot dogs to local restaurants at a steady rate of 300 per day. The cost to prepare the equipment for producing hot dogs is $70. Annual holding costs are 50 cents per hot dog. The factory operates 300 days a year rof 300 pfactory operalies ize. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest whole number) Optimal run size b. Find the number of runs per yea: (Round your answer to the nearest whole number.) Number of runs c. Find the length (in days) of a run (Round your answer to the nearest whole number.) Run length (in days) K Prev 2of Next> MacBook 3 5 6 0Explanation / Answer
Annual Production rate, P = 4250 * 300 = 1275000
Annual Demand, D = 300 * 300 = 90000
Set-up cost = 70
Annual Holding cost = 0.5 per hot dog
a) Therefore, Optimal run size = ?(2 * AnnualDemand * Set-up cost / Holding cost *( annual production - annual demand)/annual production)
=?(2* 9*104 *70/ 0.5* (127.5*104 -9*104)/127.5*104) = 4840 units
b) number of runs per year = total production/ batch size = 1275000/4840 = 27 runs
c) Length of a run
4250 = one day, therefore, for 4840 units, run-time = 4840/4250 = 2 days
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.