The amounts of nicotine in a certain brand of cigarette are normally distributed
ID: 3266451 • Letter: T
Question
The amounts of nicotine in a certain brand of cigarette are normally distributed with a mean of 0.951 g and a standard deviation of 0.328 g. The company that produces these cigarettes claims that it has now reduced the amount of nicotine.
In what range would you expect to find the middle 98% of amounts of nicotine in these cigarettes (assuming the mean has not changed)? Between_ and _
If you were to draw samples of size 30 from this population, in what range would you expect to find the middle 98% of most average amounts of nicotine in the cigarettes in the sample? Between _ and _
Both answers should be accurate to 4 decimal places!
Explanation / Answer
a) Middle 98%
Lower value = -2.32635*0.328+0.951 = 0.1880
Upper value = 2.32635*0.328+0.951 = 1.7140
So, range is (0.1880, 1.7140)
b) Lower value = -2.32635*(0.328/Sqrt(30))+0.951 = 0.8117
Upper value = 2.32635*(0.328/Sqrt(30))+0.951 = 1.0903
So, range is (0.8117, 1.0903)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.