The amount of time that a ten year old boy plays video games in a week is normal
ID: 3154933 • Letter: T
Question
The amount of time that a ten year old boy plays video games in a week is normally distributed with a mean of 10 hours and a standard deviation of 4 hours. (a) Suppose 9 ten-year-old boys are chosen. What is the probability that the sample mean time for playing video games per week is between 8 and 12 hours? (b) Suppose a boy is considered addicted if he plays computer games for more than 16 hours a week. If 12 ten year old boys are to be chosen at random, find the probability that at least one of them are addicted to video games.Explanation / Answer
THE MEAN = 10
STANDARD DEVIATION = 4
THE DISTRIBUTION ID NORMAL
THERFORE THE FORMULA TO BE USED = Z = (X-MEAN)/STANDARD DEVIATION
A) N = 9
For x = 8 , z = (8 - 10) / 4/SQRT(9) = - 1.5 and for x = 12, z = (12 - 10) / 4/SQRT(9) = 1.5
Hence P(8 < x < 10) = P(-1.5 < z < 1.5) = [area to the left of z = 1.5] - [area to the left of -1.5]
= 0.9332 - 0.0668 = 0.8664
B) N = 12
P(X>16) =
For x = 16, z = (16 - 10) / 4/SQRT(12) = 5.19
Hence P(x > 16) = P(z > 5.19) = [total area] - [area to the left of 5.19]
1 - [area to the left of 5.19]
now from the z table we will take the value of z score = 0.999
= 1 - 0.999 = 0.0001
ATLEAST 1 = 1 - P(0)
P(0) = 0.999^12 = 0.9880
P(ATLEAST 1) = 1 -0.9880 = 0.0120
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.