5. value: 5.00 points Problem 13-18 A newspaper publisher uses roughly 830 feet
ID: 326549 • Letter: 5
Question
5. value: 5.00 points Problem 13-18 A newspaper publisher uses roughly 830 feet of baling wire each day to secure bundles of newspapers while they are being distributed to carriers. The paper is published Monday through Saturday. Lead time is six workdays. What is the appropriate reorder point quantity, given that the company desires a service level of 95 percent, if that stockout risk for various levels of safety stock is as follows: 1,500 feet, .10; 1,700 feet, 05; 2,100 feet, .02; and 2,400 feet, .01 Appropriate reorder point 6880 ft eRonk & ResourcesExplanation / Answer
To be calculated:
Reorder point quantity
Given values:
Daily usage = 830 feet
Lead time = 6 workdays
Desired service level = 95% = 0.95
Stockout risk = 1.00 - 0.95 = 0.05
Solution:
Given, for stock out risk of 0.05, safety stock = 1,700 feet
Reorder point is calculated as;
Reorder point = (Daily demand x Lead time) + Safety stock
Reorder point = (830 x 6) + 1700
Reorder point = 4980 + 1700
Appropriate Reorder point = 6,680 feet
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.