A survey among freshmen at a certain university revealed that the number of hour
ID: 3264966 • Letter: A
Question
A survey among freshmen at a certain university revealed that the number of hours spent studying the week before final exams was normally distributed with mean 25 and standard deviation 7. What is the probability that a randomly selected student spent between 35 and 40 hours studying? Write only a number as your answer. Round to 4 decimal places (for example 0.0048). Do not write as a percentage. Your Answer: The lifetime of a certain type of automobile tire (in thousands of miles) is normally distributed with mean 35 and standard deviation 5. Find the percentile corresponding to p = 59 % of the tire lifetimes. Write only a number as your answer. Round to two decimal places (for example: 0.81). Your Answer:Explanation / Answer
mean =25 sd=7
find P(35<x<40)?
z score =mu-mean/sd
P(35<x<40) =P(35-25/7< z<40-25/7)
=p(10/7<z<15/7)
=P(z<15/7)-P(z<10/7)
= p(z<2.142857143)-P(Z<1.428571429) (see standard normal table)
=0.983938-0.923436
=0.0605
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.