Suppose that the standard deviation of returns from a typical share is about .42
ID: 3258970 • Letter: S
Question
Suppose that the standard deviation of returns from a typical share is about .42 (or 42%) a year. The correlation between the returns of each pair of shares is about .7.
a. Calculate the variance and standard deviation of the returns on a portfolio that has equal investments in 2 shares, 3 shares, and so on, up to 10 shares.
b. How large is the underlying market variance that cannot be diversified away?
c. Now assume that the correlation between each pair of stocks is zero. Calculate the variance and standard deviation of the returns on a portfolio that has equal investments in 2 shares, 3 shares, and so on, up to 10 shares
Explanation / Answer
a)
Variance = 1/n * (0.42^2) + (n-1) * 0.7 * 0.42*0.42
b) underlying market risk = 0.12348
= (n-1) /n * 0.7*0.42*0.42 =0.12348
as n increase (n-1)/n tend to 1
hence
underlying market risk is 0.7*0.42*0.42 = 0.12348
c) variance =1/n * (0.42^2)
number of share variance standard devaition 1 0.1764 0.42 2 0.14994 0.387220867 3 0.14112 0.37565942 4 0.13671 0.369743154 5 0.134064 0.366147511 6 0.1323 0.36373067 7 0.13104 0.361994475 8 0.130095 0.360686845 9 0.12936 0.359666512 10 0.128772 0.358848157Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.