Suppose that the quarterly sales levels among health care information systems co
ID: 3360604 • Letter: S
Question
Suppose that the quarterly sales levels among health care information systems companies are approximately normally distributed with a mean of
9
million dollars and a standard deviation of
1.1
million dollars. One health care information systems company considers a quarter a "failure" if its sales level that quarter is in the bottom
10%
of all quarterly sales levels. Determine the sales level (in millions of dollars) that is the cutoff between quarters that are considered "failures" by that company and quarters that are not. Carry your intermediate computations to at least four decimal places. Round your answer to at least one decimal place.
Explanation / Answer
Mean = 9 millions dollars
Standard deviation = 1.1 million dollars
Let A be the cutoff between quarters that are considered "failures" by that company and quarters that are not
P(X < A) = 0.1
P(X < A) = P(Z < (A - mean)/standard deviation) = 0.1
P(Z < (A - 9)/1.1) = 0.1
From standard normal distribution table, z value corresponding to probability of 0.1 can be obtained. Then,
(A-9)/1.1 = -1.28
A = 7.59
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.