A researcher conducting a study of the cost of a 4-year college degree in the No
ID: 3257164 • Letter: A
Question
A researcher conducting a study of the cost of a 4-year college degree in the Northeast reported that the standard error of the mean was $1095. The population standard deviation is $16425. What is the sample size in this study?a 250 b 225 c 200 d 175
The margin of sampling error for an interval which captures 95% of all sample means in the previous question is:
a 1402 b 1796 c 2146 d 2551 A researcher conducting a study of the cost of a 4-year college degree in the Northeast reported that the standard error of the mean was $1095. The population standard deviation is $16425. What is the sample size in this study?
a 250 b 225 c 200 d 175
The margin of sampling error for an interval which captures 95% of all sample means in the previous question is:
a 1402 b 1796 c 2146 d 2551
Explanation / Answer
Given standord error (S.E.) of mean = $1095
population standord deviation (S.D.) = $16425
S.E.= S.D./sqrt(n) = 1095
= sqrt(n) = 16425/1095
= sqrt(n) = 15
= n = 15^2 =225 ...option b is correct.
margin of Error(M.E.) = critical value * Standord Error.
M.E.= 1.64 * 1095 (critical value is calculated from standord normal table at alpha=0.05 which is =1.64)
= 1795.8
=1796 approx (option b is correct)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.