Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A researcher claims that the average annual salary of part-time community colleg

ID: 3251225 • Letter: A

Question

A researcher claims that the average annual salary of part-time community college instructors is more than $45,000. To test this claim, a sample of 25 part-time community college instructors is selected at random. The sample average is $42,500 with a sample standard deviation of $3,100.

State the null and alternative hypotheses for used to test this claim.

Answer

1. Ho: > $45,000 and H1: $45,000
2. Ho: $45,000 and H1: > $45,000
3. Ho: $45,000 and H1: < $45,000
4. Ho: < $45,000 and H1: $45,000

2.)

State the null and alternative hypotheses for the following conjecture.

The average age of a senior surgical resident in the United States is 30.8 years old.

Answer

1. H0: 30.8 and H1: = 30.8
2. H0: > 30.8 and H1: 30.8
3. H0: 30.8 and H1: < 30.8
4. H0: = 30.8 and H1: 30.8

3.)

A researcher claims that the average annual salary of part-time community college instructors is at least $45,000. To test this claim, a sample of 45 part-time community college instructors is selected at random. The sample average is $42,500 with a sample standard deviation of $3,100.

Please select all TRUE statements below.

Answer

1. Ho: $45,000 and H1: < $45,000
2. For this hypothesis test the P-value = 0. Therefore we reject the Ho and reject the researcher's claim that the average annual salary of part-time community college instructors is at least $45,000.
3. Ho: $45,000 and H1: > $45,000
4. For this hypothesis test, the level of significance is assumed to be 2%.
5. For this hypothesis test the P-value = 3.16. Therefore we fail to reject the Ho and fail to reject the researcher's claim that the average annual salary of part-time community college instructors is at least $45,000.

4.)Find the critical value in the t-distribution for a two-tailed hypothesis test in which = .01 and n = 29

Round your answer to the thousandth decimal place

Explanation / Answer

Q1)

2. Ho: $45,000 and H1: > $45,000

Q2)4. H0: = 30.8 and H1: 30.8

Q3)

here std error =std deviation/(n)1/2 =462.1207

hence test stat =(X-mean)/std error =-5.4098

p value =0.0000

hence these are true:

2. For this hypothesis test the P-value = 0. Therefore we reject the Ho and reject the researcher's claim that the average annual salary of part-time community college instructors is at least $45,000

3. Ho: $45,000 and H1: > $45,000

Q4)

critical value =-/+2.763

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote