The annual commissions earned by sales representatives of Machine Products Inc.,
ID: 3256264 • Letter: T
Question
The annual commissions earned by sales representatives of Machine Products Inc., a
manufacturer of light machinery, follow the normal probability distribution. The mean
yearly amount earned is $40,000 and the standard deviation is $5,000.
a. What percent of the sales representatives earn more than $42,000 per year?
b. What percent of the sales earn less than 28,000 per year?
c. The sales manager wants to award the sales representatives who earn the largest
commissions a bonus of $1,000. He can award a bonus to 20 percent of the representatives.
What is the cutoff point between those who earn a bonus and those who do not?
Explanation / Answer
a) P(X > 42000)
= P(z > (42000 - 40000)/5000)
= P(z > 0.40)
= 0.3446
So,
34.46% of sales representatives earn more than $42,000 per year.
b) P(X < 28000)
= P(z < (28000 - 40000)/5000)
= P(z < -2.4)
= 0.0082
Hence,
0.82% of the sales representatives earn less than $28,000.
c) From z table,
P(z > 0.84) = 0.20
Hence,
Cutoff point between those who earn a bonus and those who do not
= 40000 + 0.84(5000)
= $44,200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.