The angular position of a point on a rotating wheel is given by ? = 6.37 + 3.23t
ID: 2208488 • Letter: T
Question
The angular position of a point on a rotating wheel is given by ? = 6.37 + 3.23t2 + 3.07t3, where ? is in radians and t is in seconds. At t = 0, what are (a) the point's angular position and (b) its angular velocity? (c) What is its angular velocity at t = 6.34 s? (d) Calculate its angular acceleration at t = 1.25 s. I know angular v. is the derivative of the given equation and acceleration is the derivative of angular v., but some reason I get the wrong answer. I got A right, but the rest i dont know. I'm probably making a small mistake.Explanation / Answer
If you are assuming "uniformly accelerated rotation" then the following apply; (please excuse the crude variables) w = d? / dt a = dw / dt = d^2 ? / dt^2 where "w" stands for omegaRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.