According to a survey, 62% of murders committed last year were cleared by arrest
ID: 3252064 • Letter: A
Question
According to a survey, 62% of murders committed last year were cleared by arrest or exceptional means. Fifty murders committed last year are randomly selected, and the number cleared by arrest or exceptional means is recorded. (a) Find the probability that exactly 41 of the murders were cleared. (b) Find the probability that between 35 and 37 of the murders, inclusive, were cleared. (c) Would it be unusual if fewer than 18 of the murders were cleared? Why or why not? (a) The probability that exactly 41 of the murders were cleared is. (Round to four decimal places as needed.) (b) The probability that between 35 and 37 of the murders, inclusive, were cleared is. (Round to four decimal places as needed.) (c) Would it be unusual if fewer than 18 of the murders were cleared? Why or why not? A. No, it would not be unusual because 18 is between mu - 2 sigma and mu + 2 sigma. B. No, it would not be unusual because 18 is less than mu - 2 sigma. C. Yes. it would be unusual because 18 is less than mu - 2 sigma. D. Yes, it would be unusual because 18 is between mu - 2 sigma and mu + 2 sigma.Explanation / Answer
Answer:
a).
Normal approximation to binomial distribution used
p=0.62,n=50
Expectation = np = 31
Variance = np(1 - p) = 11.78
Standard deviation = 3.4322
with continuity correction ,
Z value for 40.5, z=(40.5-31)/3.4322 =2.77
Z value for 41.5, z=(41.5-31)/3.4322 =3.06
P( x=41) = P( 40.5<x<41.5)=P( 2.77<z<3.06)
=P( z <3.06)-P(z(<2.77)
=0.9989-0.9972
=0.0017
b).
Z value for 37.5, z=(37.5-31)/3.4322 =1.89
Z value for 34.5, z=(34.5-31)/3.4322 =1.02
P( 35<=x<=37)=P( 1.02<z<1.89)
=P( z <1.89)-P(z(<1.02)
= 0.9706- 0.8461
=0.1245
c).
µ-2 =31-2*3.4322 =24.1356
µ+2 =31+2*3.4322 =37.8644
C. yes, it would be unusual because 18 is less than µ-2.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.