According to a survey by Runzheimer International, the average cost of a fast-fo
ID: 3155025 • Letter: A
Question
According to a survey by Runzheimer International, the average cost of a fast-food meal (quarter-pound cheeseburger, large fries, medium soft drink, excluding taxes) in Seattle is $4.82. Suppose this figure was based on a sample of 27 different establishments and the standard deviation was $0.37. Construct a 95% confidence interval for the population mean cost for all fast-food meals in Seattle. Assume the costs of a fast-food meal in Seattle are normally distributed. Using the interval as a guide, is it likely that the population mean is really $4.50? why or why not?Explanation / Answer
Note that
Margin of Error E = t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + t(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
X = sample mean = 4.82
t(alpha/2) = critical t for the confidence interval = 2.055529439
s = sample standard deviation = 0.37
n = sample size = 27
df = n - 1 = 26
Thus,
Margin of Error E = 0.146367125
Lower bound = 4.673632875
Upper bound = 4.966367125
Thus, the confidence interval is
( 4.673632875 , 4.966367125 ) [ANSWER]
************************************************
Since 4.50 DOES NOT FALL INSIDE the interval, we are 95% confident that u IS GREATER THAN 4.50. [answer]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.