According to a study conducted in one city, 3131% of adults in the city have cre
ID: 3351843 • Letter: A
Question
According to a study conducted in one city, 3131% of adults in the city have credit card debts of more than $2000. A simple random sample of n equals 150n=150 adults is obtained from the city. Describe the sampling distribution of ^p the sample proportion of adults who have credit card debts of more than $2000. Round to three decimal places when necessary.
A. Exactly normal; mu Subscript ppequals=0.310.31, sigma Subscript ppequals=0.0380.038
B. Approximately normal; mu Subscript ppequals=0.310.31, sigma Subscript ppequals=0.0010.001
C. Binomial; mu Subscript ppequals=46.546.5, sigma Subscript ppequals=5.6645.664
D. Approximately normal; mu Subscript ppequals=0.310.31, sigma Subscript ppequals=0.0380.038
Explanation / Answer
as np>10 and n(1-p)>10 ; therefore sampling distribution will be approximately normal
with mean phat =0.31 and std error =(p(1-p)/n)1/2 =0.038
option D is correct,
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.